Jak dodać favicon?

Jak dodać favicon?

Favicon to mała ikonka o rozmiarach 16×16, lub 32×32 piksele wyświetlana przed adresem strony w polu adresowych. Wyświetlana jest również jako ikonka nowej karty, a także po dodaniu do ulubionych zostaje umieszczona w zakładkach. Można rzec, że to szczegół… ale często o nim zapominamy, a to błąd. W przypadku braku favicona zostanie wyświetlona taka szara czy niebieska kartka z zagiętym prawym górnym rogiem (firefox). Jest dużo stron w sieci, które nie stosują ikony, dlatego jest to powód do wyróżnienia swojej witryny spośród tłumu.

Są trzy metody stworzenia favicon

 1. Photoshopa + wtyczka
  Osoby, które są w posiadaniu programu graficznego Photoshop mogą w prosty sposób stworzyć własną ikonkę. Podstawowa wersja nie obsługuję zapisu rozszerzenia .ico, ale z pomocą idzie nam pewna darmowa wtyczka. Odwiedź stronę Telegraphic, znajdziesz tam “ICO (Windows Icon) Format”. Pobierz i rozpakuj plik do folderu Plug-Ins, który znajdziesz w katalogu instalacyjnym Photoshop. Po tej czynności będziesz miał możliwość zapisu grafiki w rozszerzeniu .ico
 2. Program graficzny + generator
  Jeżeli posiadasz dowolny program graficzny (niekoniecznie Photoshop) możesz stworzyć ikonkę, a następnie prze konwertować za pomocą generatora online
 3. Generator online
  Nie masz programu graficznego? Skorzystaj z kolejnego generatora dzięki, któremu stworzysz favicona.
  Za pomocą małych kwadratów możesz narysować ikonkę.


Mamy już favicon, teraz pora na umieszczenie go na stronie internetowej. Umieść favicona z rozszerzeniem .ico oraz .png w głównym katalogu serwera. Następnie między nagłówkami <head></head> dodaj poniższy kod:

<link rel=”shortcut icon” href=”favicon.ico” />

lub

<link rel=”icon” href=”favicon.png” type=”image/gif” />

Od tej pory będziesz miał własną ikonkę przy adresie strony. Tworząc grafikę nie mamy wielkiego pola do popisu, ponieważ rozmiar koniecznie musi być 16×16, lub 32×32. Dlatego jako wygląd favicona dodaj swoje logo, albo pierwszą literę domeny, ewentualnie dwie w przypadku dwuczłonowej nazwy. Jeżeli nazwa domeny jest Twoim imieniem i nazwiskiem umieść swoje inicjały. Przed konwertowaniem do .ico koniecznie zapisz plik graficzny z rozszerzeniem .png, a tło powinno być przeźroczyste, ponieważ różne przeglądarki mają, różne tła i Twoja ikonka może nieciekawie wyglądać. Pamiętaj sekret tkwi w szczegółach ;- )

admin